Belçika’da avukatlık mesleği, “Barreau” adı verilen bölgesel barolar tarafından düzenlenmektedir. Belçika’da avukatlık yapmak isteyen herkesin öncelikle Belçika’da hukuk eğitimi almış olması ve yaşadığı bölgenin barosuna kayıt olması gerekmektedir. Bu prosedür, belirli yeterlilik ve sınav gereksinimlerini içerir. Türkiye’de hukuk eğitimi almış serbest çalışan bir avukat olarak Belçika’da baroya kayıtlı avukat olarak çalışamazsınız.

Belçika’da bağımsız hukuki danışman olarak çalışmak isteyen bir avukat olarak, Belçika’da bir danışmanlık şirketi kurmanız ve müvekkillerinize hukuki danışmanlık hizmeti sunmanız mümkündür. Avukatlar için Belçika’da çalışma fırsatı bu yol ile mümkündür. Belçika’da hukuki danışmanlık hizmetleri sunmak için gerekli tüm kuruluş işlemleri, ofis kiralama, vergi beyannameleri, vize-oturum işlemleri, aile birleşimi ve diğer yasal prosedürler hakkında danışmanlık hizmeti almanız gerekir.

Ayrıca, Türkiye’deki avukatlık mesleği ile Belçika’daki hukuk uygulaması arasındaki farklılıklar nedeniyle, Belçika’da hukuki danışmanlık hizmetleri sunarken Belçika ve AB hukukuna hakim olmanız, uygun eğitim veya deneyim gereksinimlerini karşıladığınızdan emin olmanız önemlidir.

Özellikle Belçika’da veya Avrupa Birliği içerisinde mevcut ve potansiyel yabancı müvekkilleriniz (gerçek kişi veya şirket) olmalıdır.

Türkiye’de serbest avukat olarak çalışırken Belçika’da kuracağınız şahıs firması ile bağımsız hukuki danışmanlık hizmetleri sunarak oturma & çalışma izni sahibi olabilirsiniz. Bunun için Belçika Çalışma Kartı başvurusu yapmalısınız. Oturma izni aldıktan sonra aile birleşimi başvurusu yapabilir, eşiniz ve 18 yaşın altındaki çocuğunuzla birlikte Belçika’da yaşayabilirsiniz.

Belçika Profesyonel Kart başvurusu yapabilmek için detaylı bir iş planı ve proje dosyası hazırlanmalıdır. Bu dosyada sizin Belçika’da geçiminizi sağlayabileceğinizi gösteren potansiyel müşterilerinizle olan ön sözleşmeler yer almalıdır.  Potansiyel müşteriler; sizden aylık veya yıllık belli bir ücret karşılığı hukuki danışmanlık hizmeti alacak tüzel kişilikler olmalıdır. Bu tüzel kişiliklerin Belçika’da, AB’de veya İngiltere’deki şirketler olması gerekir.

Uluslararası Hukuk, Türk Hukuku, AB Hukuku gibi alanlar veya Rekabet Hukuku, WTO Hukuku, Uluslararası Ticaret, Sözleşmeler Hukuku vb. alanlarda ve Belçika Hukuku alanları dışında Belçika’daki ve tüm dünyadaki müşterilerinize hukuki danışmanlık hizmetleri sunabilirsiniz. Üstelik bir dil şartı da aranmıyor. Belçika’da 3 resmi dil (Fransızca, Felemenkçe, Almanca) mevcut ve İngilizce yaygın olarak konuşuluyor bununla birlikte başvuru için belgeler de İngilizce sunulabiliyor.

AB’nin merkezi olan Belçika’da hukuk kariyerinize devam etmek, hizmetlerinizi uluslararası müşterilere sunmak ve ailenizle Belçika’da oturma & çalışma izni sahibi olmak için bizden hizmet alabilirsiniz. Şimdi Başvur

Üstelik 5 yıl kesintisiz oturma ve çalışma sonunda Belçika vatandaşlığı ve Belçika pasaportu alma hakkınız doğuyor.