Estonya, Kuzey Avrupa’da yer alan bir baltık ülkesidir. Batısında ve kuzeyinde Finlandiya körfezi bulunan bu ülkenin nüfusu 1,3 milyon olarak kayıtlara geçmiştir. Estonya’da günlük yaşam ise Finlandiya ve Avusturya’ya göre çok daha ucuzdur. Ayrıca bu ülkede para birimi olarak Euro kullanılır.

Estonya’da eğitim, ulaşım ve sağlık oldukça gelişmiştir. Bu ülkede polislere duyulan güven oldukça fazladır. Bu da ülkenin güvenilir olduğu anlamına gelir. Ayrıca Estonya dünyanın en mutlu ülkeleri arasında yer alır. İnsanların bu ülkede mutlu olmasının nedeni kendilerini güvende hissetmeleri ve iş-yaşam dengesini oluşturabilmeleridir.

Estonya’da Turistik Faaliyetler

Estonya’ya turist olarak gitmek istiyorsanız, gezip görebileceğiniz birçok doğal ve tarihi güzellik bulunur. Estonya gezilecek yerler şunlardır:

  • Kadriorg Palace
  • Lahemaa National Park
  • Saint Nicholas Kilisesi
  • Aleksandr Nevski Katedrali
  • Estonya Kumu Sanat Müzesi
  • Estonya Denizcilik Müzesi
  • Narva Kalesi
  • Tallin Lengend
  • Estonya Açık Hava Müzesi
  • Toompea Kalesi

Yukarıda sıralanan bu noktalar genellikle yılın her günü ziyaret edilebilir. Hem mimari hem de tarihi yönden sizleri şaşkınlığa uğratacak bu güzel konumları mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Estonya’da Eğitim

Estonya’da eğitim özellikle son yıllarda büyük bir gelişme göstermiştir. Kuzey Avrupa’nın en eski üniversiteleri arasında yer alan Tartu Üniversitesi Estonya’da yer alır. Ayrıca Estonya günümüzde Bologna Süreci’nin bir parçası haline gelmiştir. Bu da ülkedeki eğitimin üstün kaliteye sahip olduğunu gösterir.

Birçok Estonyalı akıcı bir şekilde İngilizce konuşmaktadır. Bu nedenle ülkede İngilizce dilinde verilen eğitim yaygınlaşmıştır. Estonya her ne kadar çevresindeki ülkelere göre ucuz olsa da Türkiye’den gidecek öğrenciler için pahalı olabilir. Özellikle ev kiraları öğrencileri zor duruma sokabilmektedir.

Estonya’da Ulaşım

Estonya’da ulaşım oldukça gelişmiştir. Ülke içinde tramvay, otobüs, troleybüs, tren ve taksiler ile ulaşım sağlamak mümkündür. Üstelik tramvay, otobüs ve troleybüs ile yapılan yolculuklar ücretsizdir. Tren ile yapılan yolculuklar ise oldukça ucuzdur. Ülke içerisinde ulaşımın ücretsiz olması, Estonya’ya ilk kez seyahat eden kişileri şaşırtmaktadır.

Estonya düşük nüfuslu ve güvenilir ülkelerden biri olması nedeniyle trafik kazaları çok nadir yaşanır. Bu da sizlerin ülke içerisinde güvenilir bir şekilde seyahat edebileceği anlamına gelir. Kısaca özetlemek gerekirse, Estonya’nın ulaşım konusunda gelişmiş ve avantajlı ülkelerden biri olduğu söylenebilir.

Estonya’da Fiyatlar

Estonya’da asgari ücretin aylık 654 Euro olduğu bilinir. Ancak toplumda çalışan kişilerin genellikle asgari ücretten fazla maaş aldıkları söylenebilir. Estonya’da fiyatlar çevre ülkelere göre oldukça düşüktür. Bu da Estonya’da alım gücünün yüksek olduğu anlamına gelebilir.

Estonya’da ev sahibi olmayan bir ailenin en büyük gideri kiralardır. Bu ülkede ortalama bir ev için 300 Euro kira istenmektedir. Ülkede herhangi bir restoranda yemek yemenin maliyeti ise 6-10 Euro arasında değişmektedir. Bu bağlamda Estonya’nın ucuz bir ülke olduğu söylenebilir.

Estonya Startup Vizesi 🇪🇪

Estonya, startup iş sektörü açısından Kuzey Avrupa’nın en gelişmiş ülkelerinden bir tanesidir. Eğer bu ülkede Startup & Girişimci Vizesi ile iş yapmak istiyorsanız, EuroKiwi.eu danışmanlık hizmetinden faydalanarak tüm işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Daha fazla bilgi için tıklayın.