Tebrikler, çok cesaret isteyen bir adım attınız ve Finlandiya’ya geldiniz. Peki, şimdi ne olacak? Büyük ihtimalle gelmeden birçok Youtube videosu izlediniz ve Instagram sayfasını takip ettiniz, paylaşımlarını incelediniz ve sorular sordunuz ama yine de bütün hazırlıklara rağmen ülkeye gelince ilk zamanlarda bir bocalama yaşanıyor. Bu yazıda Finlandiya’ya ilk yerleştiğinizde işlerinizi kolaylaştıracak tavsiyeler bulabilirsiniz. İyi okumalar.

Photographer: Karoliina Bärlund

İlk olarak sosyal hayata alışma sürecine bakalım; Finlandiya’ya gelen herkesin bahsettiği ve yakındığı bir konu Finlerin çok sosyal ve girişken insanlar olmadığı gerçeği ve insanların burada yalnızlık çekerek zorlanması. Fakat bir güzel yanı da Finlandiya’da farklı milletlerden göçmen olması ve Finlerin aslında bu durumun farkında olup sosyalleşme için çeşitli aktiviteler düzenlemeleri. Ayrıca Finlerden de zamanla beklemediğiniz sıcaklığı bulabilirsiniz çünkü Finlerden de çok sosyal insanlar var. Maalesef bizim kültürümüzdeki gibi komşuluk ilişkileri burada çok yaygın olmadığı için ilk başlarda katılabileceğiniz aile gruplarını, çocuk oyun gruplarını, dil kurslarını, kafeleri, Facebook gruplarını ve daha farklı sosyal aktiviteleri inceleyebilirsiniz. Bu grup ve aktivitelere bulunduğunuz belediyenin ve kurumların internet sitesinden, Facebook gruplarından ve Instagram hesaplarından kolayca ulaşabilirsiniz.

Sosyalleşmeye özellikle ailedeki bireylerden aktif olarak bir iş veya okula gitmeyen kişiler daha da dikkat etmeli çünkü kış geldiğinde hava erken kararmaya başladığında ve soğuktan herkes kendi işine evine çekilince çok da aktif olmayan bireyler depresyon gibi problemler yaşayabiliyor. Diğer aile bireylerinin de bunu öngörmesi ve aile olarak zaman geçirmeye çalışmaları alışma sürecini daha sorunsuz kılacaktır.

Photographer: Jussi Hellsten

İkinci olarak sağlığa bakalım; yeni bir ülke, yeni bir iklim ve hava şartları. Buna alışmak bazen zor olabiliyor özellikle iklim koşullarından dolayı ilk geldiğimizde bir hemşire bize yıl boyunca (yaz da dahil) D vitamini kullanmamızı tavsiye etmişti. Güneşin yalnızca birkaç ay kendini göstermesi ve hava şartlarından dolayı güneş ışınlarından mahrum kalmak bedeni ve zihni etkiliyor. Bunun için Finler de dahil herkes düzenli D vitamini kullanıyor hatta yeni doğan bebekler ikinci haftadan itibaren D vitamini kullanmaya başlıyor. Birçok vitamini eczane ve normal marketlerden reçetesiz alabilirsiniz ayrıca yazın güneşin batmadığı günlerde iyi bir gece uykusu için muhakkak ‘blackout perde’ edinin. Eğer özel bir sağlık sigortası yaptırmadıysanız Finlandiya’nın Sosyal Güvenlik Kurumu olan ‘Kela‘ya ait karta başvurabilirsiniz böylece devlet hastanelerinde hizmetlerden sigortalı şekilde ücretsiz yararlanabilirsiniz. Hastane ve laboratuvarlarda genelde kimlik kartı yerine bu ‘Kela kartı’ kullanılıyor. Hatta Kela’ya kayıt yaptırdıktan sonra bazen eczanelerden reçeteli ilaç alırken kişinin hakkı varsa ilaçlarda indirimden yararlanabiliyor.

Photographer: Kari Ylitalo

Gelelim biraz daha maddi konulara; düzenimizi ve eşyalarımızı arkada bırakıp bir yere gitmek zor oluyor, geldiğimiz yeni yerde onların yerini yenisiyle doldurmaya çalışıyoruz. Burada dikkat etmek gerekir, bir iki parça eşya derken bu masraflar farkında olmadan artıyor ve hesaplanandan fazla bir para harcanabiliyor. İlk geldiğinizde biraz daha uygun fiyatlı sıfır  ev eşyaları satın almak istiyorsanız IKEA ve JYSK gibi mağazaları tercih edebilirsiniz. Onun dışında Finlandiya’da ikinci el mağazaları ve kişilerin kendi eşyalarını farklı online platformlarda satmaları çok yaygın. Çok iyi durumda çeşitli eşyaları ücretsiz veya uygun fiyatlı bulabilirsiniz. İkinci el ürünler için direkt olarak ikinci el mağazalarını, Facebook Marketplace’i, Second hand Facebook gruplarını ve Finlandiya’nın ikinci el eşya sitesi olan Tori’nin web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca edindiğiniz arkadaş grubu içinde de eşya alışverişi, değiş tokuşu yapılabilir. Özellikle çocukların sonbahar ve kışın okulda epey eşya ihtiyacı oluyor. Kışlık kıyafetler, yağmur kıyafetleri, eldivenleri, ayakkabıları derken bunlar da birazcık masraflı fakat elzem şeyler çünkü Finlandiya’da hava şartları gerçekten aşırı derecede karlı olmadığı sürece çocuklar dışarıda oldukça zaman geçiriyor.

Finlandiya’ya alışma sürecinizin çabuk ve sorunsuz geçmesini dilerim, sorularınız için EuroKiwi ekibine ulaşabilir ve bu blog yazısınız yazarı olan beni Instagram’da @theteacherinthenorth hesabından takip edebilirsiniz.


Finlandiya’ya ailenizle birlikte girişimci olarak yerleşmek, Finlandiya’da oturma ve çalışma izni sahibi olmak için Finlandiya Startup Vizesi‘ni incelemenizi tavsiye ederiz.