Merhabalar! Finlandiya’nın eşsiz doğası, yüksek yaşam standartları ve kaliteli eğitim sistemi gibi harika özellikleri sizi etkiliyorsa ve bu güzel ülkede çalışmayı düşünüyorsanız, bu blog yazısı tam size göre!

En Çok Ziyaret Edilen Finlandiya İş Bulma Siteleri

İş başvurularınızı yapmadan önce aşağıda sıraladığımız en popüler iş arama sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Birçok site İngilizce versiyona sahip, sadece Fince olan siteleri Chrome tarayıcı vasıtasıyla İngilizce’ye çevirebilirsiniz.

 1. Oikotie Työpaikattyopaikat.oikotie.fi
 2. Duunitoriduunitori.fi
 3. LinkedIn Jobslinkedin.com/jobs
 4. Joblyjobly.fi
 5. Jobs in Finlandjobsinfinland.fi
 6. TE Serviceste-palvelut.fi
 7. Glassdoor – glassdoor.com
 8. Indeedfi.indeed.com

Maaş Bilgisi

Finlandiya’da maaşlar genellikle iş pozisyonuna, deneyime ve sektöre bağlı olarak değişiklik göstermektedir ancak ülkede asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır. Toplu iş sözleşmelerine ve meslek gruplarına göre belirlenen saatlik minimum ücretler vardır ve genellikle saatlik çalışma ücreti 11-12 Eurodan aşağı olamaz. Haftalık çalışma saati günde 8 saati veya haftada 40 saati aşamaz. Genel olarak yıllık ortalama maaş yaklaşık 35,000 – 50,000 Euro arasında değişmektedir. Meslek gruplarına göre maaş bilgisi öğrenmek için aşağıdaki siteler göz atabilirsiniz:

 1. https://tyopaikat.oikotie.fi/palkkavertailu
 2. https://www.paylab.com/fi
 3. https://stat.fi/en/topic/work-wages-and-livelihood

Finlandiya’da gelir vergisi, toplam yıllık gelire bağlı olarak değişkenlik gösterir. Finlandiya’da vergiler hakkında daha detaylı bilgi ve vergi hesaplamaları için Vero.fi sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Finlandiya Çalışma İzni

Finlandiya’da bir iş bularak oturma ve çalışma izni başvurusu yapabilirsiniz. Bunun için bulduğunuz işin maaşının 2023 yılı için en az 1,331 Euro olmalıdır ve Finlandiya’daki işveren şirketinizin sağlaması gereken bazı yükümlülükler vardır. İş bularak başvuracağınız oturma izni prosedürleri yaklaşık 2 ay değerlendirme süresine sahiptir.

Başvuracağınız işin gerektirdiği diploma, sertifika ve dil seviyesini sağlamanız gerekmektedir. Örneğin öğretmenlik, doktorluk, hemşirelik gibi diploma denkliği gereken durumlarda öncelikle Valvira‘dan denklik alınması gerekmektedir.

Yüksek nitelikli çalışan olarak yani yükseköğrenim görmüş, çalıştığı alanda uzman birisi olarak başvuracağınız iş 2023 yılı için en az brüt 3,473 Euro maaşa sahipse uzman olarak oturma izni başvurusu yapılabilmektedir.

Genel olarak tüm AB ülkelerinde bulunan EU Blue Card uygulaması Finlandiya’da da bulunmaktadır. Yüksek nitelikli çalışan olarak Finlandiya’da bulduğunuz iş 2023 yılı için en az brüt 5,209 Euro maaşa sahipse Finland EU Blue Card başvurusu yapılabilmektedir.

Eurokiwi Legal Hizmetleri

Eurokiwi Legal olarak Finlandiya’da iş bulma hizmeti sağlamıyoruz ancak iş bulan kişilere oturma ve çalışma izni alma, aile birleşimi veya oturum uzatımı konularında danışmanlık hizmeti veriyoruz. Detaylı bilgi için [email protected] email adresinden bize ulaşabilirsiniz.